Jak správně vybrat podnikový informační systém? Možná vám bude stačit účetní software

Bez moderních softwarových nástrojů dnes podniká jen minimum lidí. Alfou a omegou bývá účetní software, ekonomický systém nebo podnikový informační systém. Otázkou však je, jaké řešení zvolit – a co by měl umět konkrétní produkt. Ve stovkách dostupných možností se bez předchozích zkušeností snadno ztratíte. Mějte proto na paměti, že ne každý systém je vhodný všechny podniky. A nejdříve najděte odpověď na otázku „co a v jakém rozsahu potřebujete zpracovávat a řídit“.

 

Pro živnostníka a malou firmu

Pokud pracujete na živnost nebo stojíte v čele menší firmy, budete potřebovat účetní software, mezi jehož největší přednosti patří jednoduchost a snadná ovladatelnost. Pro tuto kategorii podnikatelů je dobrou volbou například ekonomický účetní systém RIS/RIS.NET. Oblíbený český software nabízí jednu licenci základních modulů, což znamená, že jde o investici do základních funkcionalit – ty pokročilejší obvykle vůbec nejsou zapotřebí.

Implementace jednoduššího systému bývá většinou otázkou 1-2 dnů. Díky tomu se můžete rychle vrátit k podnikání.

 

Pro středně velkou společnost

Pro středně velké společnosti jsou určeny sofistikovanější informační systémy, které se snadno přizpůsobí specifičtějším potřebám a činnostem. Výhodou dané kategorie bývá skutečnost, že veškeré podnikové agendy integruje tzv. pod jednu střechu. Jednotný systém eliminuje potřebu přepínání mezi několika různými programy.

Také pro středně velké firmy je vhodný informační systém RIS/RIS.NET, který je z hlediska funkcionality a specializace na rozličná oborová řešení uzpůsoben pro různá odvětví včetně obchodu, IT, výroby a účetnictví. Implementace takového systému bývá obvykle otázkou 2-3 měsíců. Počet licencí se pohybuje v řádech jednotek a desítek, což je pro většinu podniků středního rozsahu plně dostačující.

 

 

Pro velkou společnost

Velké společnosti se musí zaměřit kategorii robustnějších řešení třídy ERP. Takový systém již umí zpracovávat enormní množství dat a zároveň vyniká nadprůměrným zabezpečením a možnostmi integrace dalších interních systémů.

Při výběru nezapomeňte, že do systému budou vstupovat desítky až stovky uživatelů. Celková implementace pak zabere i několik měsíců. Požadavky velkých společností opět splňuje RIS/RIS.NET a manažerský informační systém TOP-RIS.

Pokud si stále nevíte rady, obraťte se na odborníky a nechte si poradit. Investice do podnikového informačního systému představuje zásadní krok, který není radno podcenit. Jedině vhodně zvolený software umožní vašemu podnikání dynamický růst – v opačném případě vás bude stát peníze, čas a spoustu zbytečných nervů.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!