Láká vás kariéra v účetnictví? 3 tipy, jak se dále vzdělávat

Láká vás práce účetní a zajímá vás, jaká je náplň této pracovní pozice? Co všechno potřebujete znát a jak se dále vzdělávat v oboru účetnictví? Přečtěte si, jaké máte možnosti v současné době.

 

Náplň práce účetní a jejich dělení

Mezi klasickou pracovní náplň účetní patří zpracování a evidence účetních operací, které musí být v souladu se zákonem a právními předpisy. Dále se však náplň práce účetních liší dle užšího zaměření.

  1. Hlavní účetní – ve velkých účetních firmách nebo agenturách bývá určena pozice hlavní účetní, která má na starosti kompletní zpracování účetních agend a dohled nad svými kolegyněmi. Většinou nese zodpovědnost za celý tým a ostatní se na ni mohou obracet v případě nejasností a dotazů.
  2. Mzdová účetní – jak již název napovídá mzdová účetní má na starosti především výpočet mezd, ale často také přípravu a vedení pracovních smluv a dohod. Dále se může zabývat kontrolou správnosti prováděných účetních operací v jednoduchém i podvojném účetnictví, zpracováním výkazu daní, dohlíží na účetní uzávěrky, tvoří mzdové systémy nebo spravuje a eviduje mzdové listy, dovolené či nemocenské.
  3. Daňový specialista – oproti výše uvedenému se daňová účetní nebo specialista úzce zabývá daněmi a daňovou evidencí. Většinou vede daňovou evidenci živnostníkům nebo malým a středním firmám. Musí také umět postupy účtování, zná všechny informace o silniční dani, o dani z přidané hodnoty, záznamní evidenci a také vede daňové a nedaňové příjmy a výdaje. Nejčastěji se s ní setkáváme v souvislosti s daňovým přiznáním.
  4. Kombinace s dalším oborem – odvětví účetnictví se také velmi dobře kombinuje s příbuznými obory, a tak se také můžete zaměřit na účetnictví v kombinaci s personalistikou nebo asistentkou.

 

Jaké jsou požadavky na vzdělání účetních?

Požadavky na účetní se mohou zdát poměrně vysoké, ale na druhou stranu se jedná o jedno z mála zaměstnání, které můžete vykonávat na základě absolvování rekvalifikačního kurzu bez předchozích zkušeností z oboru.

Mezi obecné požadavky na účetní patří dobrá znalost práce na počítači, především s účetními programy a Microsoft Word a Excel. Také musí ovládat teoretické vědomosti z oboru, které získá na vysoké nebo střední škole. Pro hlavní účetní je většinou podmínkou magisterský titul z vysoké školy v oboru ekonomika a management, ekonomie či ekonomická teorie.

Pro výkon mzdové účetní postačí střední škola zakončená maturitní zkouškou či obchodní akademie. Maturitu byste měli získat v oboru ekonomiky a podnikání, administrativy či finančnictví a bankovnictví.

Mezi další dovednosti účetní patří: pečlivost, důslednost, diskrétnost, pozornost a dobré komunikační schopnosti.

 

3 tipy, jak se dále vzdělávat v oboru

Jestliže vystudujete výše uvedené školy, můžete své vzdělání dále rozvíjet pomocí následujících tipů. V účetnictví je totiž nesmírně důležité neusnou na vavřínech a udržovat si všeobecný přehled i po letech praxe.

 

1.  Rekvalifikační kurzy

Rekvalifikační kurzy účetnictví jsou skvělou volbou pro další vzdělávání i přesto, že máte vystudovanou například střední školu ekonomickou. Můžete si například rozšířit vzdělání o související obor (personalistiku, daňovou evidenci) nebo si po několika letech praxe aktualizovat znalosti z oboru.

Mezi další výhody patří jeho nízká časová dotace, která bývá jednou z nejnižších ze všech rekvalifikačních kurzů obecně. Také je vhodný pro úplné nováčky v oboru, kteří by se na dráhu kariéry v účetnictví teprve chtěli vydat. Na základě osvědčení o rekvalifikaci můžete danou pozici vykonávat nebo v ní i podnikat.

 

2.  Online kurz mzdového účetnictví

Současná doba nepřeje osobnímu setkávání, a tak můžete využít online možnost vzdělávání pomocí online kurzu mzdového účetnictví. Opět si můžete zajistit rozšíření nebo aktualizaci znalostí a to z pohodlí domova. Kurz je natočen odborníky z oboru, kteří vám v praktických videích ukáží vše potřebné.

 

3.  Odborné články a publikace

Posledním vhodným zdrojem informací jsou odborné články a publikace z oboru účetnictví. Pravidelné články vycházejí například na webu orangeacademy.cz. Vždy hleďte na kvalitu informačního zdroje a relevantnost.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!