Odštěpné závody – moderní forma podnikání

Rozšířit své podnikání bývá někdy nelehký úloh, jako první každého napadá různá forma propagace, jak svoji společnost rozšířit mezi širší veřejnost, ti šikovnější se snaží své podnikání rozšířit do zahraničí.

 

Co jsou odštěpné závody

Jedná se o pobočku zahraničního podniku, která je upravována zákonem o obchodních korporacích. V zásadě se podnikání do zahraničí dá rozšířit právě pobočkou. Někteří mohou odštěpné závody znát jako organizační složku, což byl původní název, který se s platností nového Občanského zákoníku změnil.

Podmínkou při zřizování odštěpného závodu je skutečnost, že pobočka nesmí být ve stejné zemi, ve které sídlí mateřská společnost. V obchodním rejstříku je pobočka zaznamenána s názvem mateřské společnosti, ale na závěr je dopsán dodatek odštěpný závod.

I když jsou samostatně zapsány v rejstříku, nemají vlastní subjektivity, veškeré rozhodování tedy spadá pod zřizovatele, čímž je vedoucí odštěpného závodu nikoli však samostatná pobočka.

Každý odštěpný závod se musí řídit zákony v dané zemi, kde je zřízen, vy tak budete účetnictví i daně odvádět podle platné legislativy ve vybraném státu, zatímco odštěpný závod zahraniční právnické osoby bude veden podle platných zákonů ČR.

 

Výhody odštěpného závodu

  • Časová nenáročnost – mezi největší přednosti zřízení odštěpného závodu patří rychlost. Pokud byste zakládali v zahraničí samostatnou společnost, mohli byste čekat až několik měsíců, než se vyřídí všechny podklady, čímž je pobočka mnohem jednodušší variantou, která vám zároveň ušetří i finance.
  • Nulový počáteční kapitál – na odštěpné závody se vztahuje finanční úleva, nemusíte totiž při zřizování skládat žádný počáteční kapitál, jako je tomu u s. r. o. nebo a. s.
  • Částečná samostatnost – i když není odštěpný závod plně samostatný, účetnictví a odvody daní jsou od mateřské společnosti odděleny. Výhodou ovšem je, že máte přesný přehled o obratech, které pobočka vykazuje.

 

Jak založit odštěpný závod

Při založení odštěpného závodu budete potřebovat především dokumentaci, která se vztahuje k mateřské společnosti. Vybrat si musíte také stát, ve kterém budete podnikat, neboť dokumentace mateřské společnosti musí odpovídat legislativě vybraného státu.

Při zakládání je vhodné si vybrat odborníky, kteří mají nejen dostatek zkušeností, ale také znají právní normy jednotlivých států. Např. registrační agentura Parker & Hill (www.parkerhill.cz) vám zajistí, že vše proběhne bez zbytečných komplikací, vy tak nemusíte ztrácet čas na úřadech nebo vyplňovat potřebné dokumenty.

Ceny za zřízení se odvíjí od vašich požadavků, jurisdikce mateřské společnosti a jurisdikce, ve kterém bude zřízen odštěpný závod.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!