Turistické zajímavosti Karlovarského kraje 

ekonomie

 

Otázka: Turistické zajímavosti Karlovarského kraje

Předmět: Cestovní ruch a průvodcovství

Přidal(a): Kristýna Koutníková

 

Turistické zajímavosti Karlovarského kraje

základní informace

  • Karlovarský kraj leží na nejzazším západě Čech a je tak zároveň i nejzápadnějším krajem České republiky. Kraj sousedí na severovýchodě s Ústeckým krajem, na jihovýchodě s Plzeňským krajem, na jihozápadě s německou spolkovou zemí Bavorsko a na severozápadě s německou spolkovou zemí Sasko. Karlovarský kraj je po Libereckém kraji druhým nejmenším krajem. Kraj se skládá z 3 okresů: Cheb, Karlovy Vary a Sokolov. Krajským městem jsou Karlovy Vary. V Karlovarském kraji se nachází nejvýznamnější koncentrace lázeňských míst v ČR (Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Lázně Kynžvart a Jáchymov). Na území kraje jsou také známé sklářské podniky (např.: značka Moser). Bohatou tradici zde má keramický průmysl, využívá naleziště kvalitního kaolínu dále je zde významná těžba hnědého uhlí.

 

geografie

  • Podél severních státních hranic se táhne pásmo Krušných hor, které na západě přechází do výběžku Smrčin. Jižní část vyplňuje Slavkovský les a severní výběžky Českého lesa. Mezi těmito dvěma pohořími se území snižuje do Sokolovské a Chebské pánve. Východní část oblastí uzavírají Doupovské hory – sopečného původu. V okolí Karlových Varů se rozprostírá Karlovarská vrchovina. Nejvyšším bodem území je vrchol Krušných hor Klínovec v okrese Karlovy Vary, nejnižším je hladina Ohře v okrese Karlovy Vary. Od západu k východu protéká krajem řeka Ohře, která odvádí vodu z většiny území kraje. Dalšími významnými řekami kraje jsou např.: Bystřice, Odrava, Svatava nebo Teplá. V kraji se nacházejí tyto vodní nádrže: Jesenice, Tatrovice, Michal a Skalka. Z rybníků se zde nachází např.: Nová Role, Rybník za Hotelem, Betlém a Velký rybník. V Karlovarském kraji se nachází chráněná krajinná oblast CHKO Slavkovský les.

 

CHKO Slavkovský les

  • Chrání území mezi světoznámými západočeskými lázněmi – Karlovými Vary, Mariánskými a Františkovými Lázněmi.  Oblast je unikátním krajinným celkem, velmi málo zalidněným, s množstvím přírodně hodnotných lokalit (lesy, louky, rašeliniště, skalní útvary, vývěry minerálních vod a plynů), zároveň je i starobylou kulturní krajinou. Nacházejí se tu např.: Bečovské rybníky (kaskáda lesních rybníků), Smraďoch (pramen minerální vody), Velké Jeřábí jezero, Velký močál, Komorní a Železná hůrka.

 

Krušné hory

  • Krušné hory tvoří souvislé horské pásmo táhnoucí se v délce přes 130 km a tvořící přirozenou hranici mezi Čechami a Německem, na jehož straně hory pozvolna klesají do nížiny. Na české straně je tento pokles mnohem strmější. Vlastní Krušné hory se skládají z několika celků, z nichž jmenujme alespoň Klínoveckou hornatinu nebo Cínoveckou planinu. Původní pohoří vzniklo v prvohorách. Intenzivní sopečná činnost v minulosti přinesla Krušným horám bohatý výskyt kovových rud a léčivých pramenů, které daly vzniknout mnoha lázeňským střediskům. Pro milovníky zimních sportů přinášejí Krušné hory skvělé podmínky pro vyžití. Středisky zimních rekreace jsou například Klínovec, Boží Dar nebo Jáchymov a mnoho dalších. Krušné hory skýtají také mnoho možností pro letní rekreaci, horskou turistiku nebo cyklistické výlety. Nejvyšším vrcholem Krušných hor je Klínovec.

 

Smrčiny

  • Smrčiny jsou členitá hornatina až pahorkatina a geomorfologický celek rozkládající se v severovýchodním Bavorsku a také v západních Čechách na Chebsku. Nejvyšším českým vrcholem je vrchol Háj.

 

Doupovské hory

  • Hory, které dostaly jméno podle zaniklého města Doupov, se rozléhají v trojúhelníku mezi městy Karlovy Vary, Klášterec nad Ohří a Valeč. V Doupovských horách se nachází vojenský prostor Hradiště, přístupný zatím jen po okrajích. Asi jedno s nejméně civilizací poškozených území ve střední Evropě. Vyskytují se zde ledňáčci, velcí perleťoví motýli, raci, křižáci pruhovaní, tetřívci a mnoho dalších živočichů a vzácných rostlin. Nejvyšším bodem Doupovských hor je zalesněný vrch Hradiště. Hory jsou sopečného původu.

 

Slavkovský les

  • Slavkovský les leží v prostoru mezi Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi a Kynšperkem nad Ohří. Oblast je z velké části zalesněna smrkovými porosty. Významnou součástí lesů jihozápadní části Slavkovského lesa jsou rozlehlá rašeliniště vrchovištního typu s porosty borovice a břízy s charakteristickými rašelinnými druhy rostlin. Nachází se zde chráněná krajinná oblast a spousta národních přírodních rezervací (NPR). Nejvyšší vrchol Slavkovského lesa je Lesný.

 

Český les

  • Český les je členitá vrchovina podél česko-německé státní hranice – zasahuje tak do jihozápadních Čech a do východního Bavorska. V České republice je ovšem pouhý zlomek vrchoviny, mnohem větší část Českého lesa se rozkládá na území Německa. Nejvyšším vrcholem Českého lesa je hora Čerchov. Krajina Českého lesa se svým rázem velmi podobá Šumavě (tvary povrchu, lesnatostí, řídkým osídlením), je však v průměru o 300–500 m nižší.

 

národní přírodní rezervace SOOS

  • Jedná se o rozlehlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách – bahenních sopkách. Nachází se zde také vyschlé slané jezero, kde ze schránek jezerních řas rozsivek vznikla evropská rarita – tzv. křemelinový štít. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste množství mokřadních a slanomilných rostlin. Například velmi vzácná slanomilná orchidej koralice trojklaná. Soos patří mezi naše nejhodnotnější přírodní rezervace a tvoří jí rozsáhlé rašeliniště a minerální slatiniště.

 

národní přírodní památka Komorní hůrka

  • Komorní hůrka je nepříliš nápadný vrch situovaný v rovinaté krajině Chebské pánve. Patří k nejmladším sopkám Českého masivu. Sopka vznikla na dně již vysychajícího slaného jezera. Mimořádný kulturně-historický význam tohoto nenápadného kopce je především v tom, že je to nejprobádanější sopka v Evropě a snad i na světě.

 

národní přírodní památka Železná hůrka

  • Železná hůrka se nachází v těsné blízkosti hraničního přechodu Mýtina v okrese Cheb. Je další ze sopek označovaných jak

 

přírodní rezervace Smraďoch

  • je to nejmladší sopka v České republice.
  • Chráněno je zde lesní rašeliniště s několika minerálními prameny. Nejznámější je Farská kyselka. Název Smraďoch je naprosto opodstatněný. Nad celou krajinou se vznáší podivný zápach, který vystupuje z malých puklin. Z hlubin Země se zde prodírá sirovodík a kysličník uhličitý, které jsou posledním projevem kdysi mohutné tektonické činnosti zdejší oblasti. Proto je celé území zdaleka cítit po zkažených vejcích. V minulosti se zde těžila rašelina.

 

Skály na Strašidlech

Neuvěřitelně zajímavá skupina mohutných žulových skal u Horní Blatné v okrese Karlovy vary. Oblíbené místo horolezců.

 

lázně

  • Lázně Karlovy Vary – jsou největším a nejvýznamnějším lázeňským městem v České republice s dlouhou tradicí, byly založeny Karlem IV. Místní lázeňství je založeno na využívání minerální vody s léčivými účinky. Je zde spousta pramenů jak teplých, které vyvěrají z tzv. vřídel tak i chladných. Zdejší voda má blahodárný vliv na léčení jaterních a střevních chorob, na žaludek a játra.

 

Mariánské Lázně

jsou nejmladší z proslulého trojúhelníku západočeských lázeňských měst. Využívá se zde studených minerálních pramenů k léčbě ledvin a močových cest, zažívacího ústrojí, poruchy látkové výměny, nemoci dýchacích cest a jiné. Mariánské lázně se nacházejí v krásné přírodě.

 

Františkovy Lázně

  • světově proslulé Františkovy Lázně jsou součást tzv. Lázeňského trojúhelníku v Západních Čechách. Františkovy Lázně patří mezi oblíbené a známé lázně v České republice. Jejich historie sahá do 16 století. Františkovy Lázně léčí onemocnění pohybového aparátu, onemocnění srdce a cév a samozřejmě nejznámější je léčba gynekologických onemocnění, ke které se vztahuje symbol lázní – socha v podobě malého Františka. Lázně využívají k léčbě přírodní léčivé zdroje.

 

Lázně Kynžvart

  • posláním Lázní Kynžvart je léčba dětí a dorostenců s nespecifickým onemocněním dýchacího ústrojí, kožním onemocněním, nemocemi ledvin a močových cest a také léčba obezity.
  • Lázně Jáchymov – Lázně Jáchymov jsou známy svou tradicí a léčebným účinkem radonové vody. Radonová voda působí velmi dobře na lidský organismus. Jáchymovské Lázně nabízejí unikátní léčbu pohybového aparátu pomocí radonové vody.

 

Lyžařské areály 

  • lyžařské areály
  • Ski areál Boží Dar – Klínovec, Neklid, Novako
  • Ski areál Jáchymov – Eduard
  • Ski areál Kraslice
  • Ski areál Nové Hamry
  • Ski areál Potůčky – Červená liška
  • Ski areál Stříbrná – Lišák

 

zámky

  • Zámek Chýše – nově zrekonstruovaný zámek se zámeckým pivovarem se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Karlovy Vary
  • Zámek Kamenný Dvůr – malebný zámek stojí nedaleko Sokolova
  • Zámek Kynžvart – zámek ve stylu vídeňského klasicismu s anglickým parkem plným malých staveb se nachází ve stejnojmenné obci
  • Zámek a hrad Bečov – stojí v historickém jádru stejnojmenného města

 

hrady

  • Hrad Cheb – jediná falc v Česku stojí na skále u stejnojmenného města
  • Hrad Nejdek – hrad s mohutnou černou věží stojí u stejnojmenné obce
  • Hrad Ostroh – původně vojenský hrad stojí ve stejnojmenné obci

 

zříceniny

  • Zřícenina hradu Andělská hora – zřícenina gotického hradu stojí na vrcholu čedičového vrchu nad stejnojmenným městečkem v okrese Karlovy Vary
  • Zřícenina hradu Hřebeny – v malebném údolí řeky Svatavy, kousek před jejím ústím do řeky Ohře, se na strmém ostrohu vypíná zřícenina hradu, dříve hradu i zámku Hartenberg, krásná okolní krajina, její dramatický reliéf a dramatický osud této stavby (byl úmyslně zapálen) a přilehlého území láká spoustu turistů

 

církevní památky

  • Klášter Teplá – nachází se ve stejnojmenné obci nedaleko Mariánských Lázní, v klášteře se kromě pravidelných bohoslužeb konají koncerty a výstavy, téměř po celý rok nabízí klášter prohlídky svých přístupných částí, v areálu kláštera se kromě kláštera samotného nachází kostel, knihovna, hřbitov a park

 

lidová architektura

  • Špalíček v Chebu – Špalíček je název skupiny jedenácti kupeckých domů uprostřed náměstí Jiřího z Poděbrad v západočeském Chebu, jde o velmi zajímavé stavby, které vznikaly pro potřeby místních kupců, kvůli nedostatku místa a malým parcelám byly stavby hnané do výšky, Špalíček je rozdělen do dvou bloků mezi, kterými vede úzká Kramářská ulička, původní třetí blok na západní straně náměstí byl zbořen pravděpodobně někdy v 19. století

muzea

  • Sklářské muzeum Moser Karlovy Vary – muzeum představuje slavnou historii firmy Moser, která byla založená Ludwigem Moserem, součástí expozice jsou historické exponáty, sklářské nářadí, medaile, dekrety a jiné historické písemnosti, fotografie, ukázky vzorkovnic, katalogů a historických propagačních materiálů, část výstavní expozice probíhá přímo za běžného provozu firmy
  • Jan Becher Muzeum Karlovy Vary – je součástí výrobního závodu, který zhruba před 150 lety nahradil původní lékárnu, kromě výkladu, audiovizuální projekce a výstavy historických exponátů spjatých s Becherovkou je součástí prohlídky i návštěva původních sklepů a některých výrobních prostor, naopak některá místa zůstávají utajena, např. do místnosti zvané „Drogikamr“ vstoupila dodnes jen hrstka vyvolených, právě za jejími zamčenými dveřmi několikrát do roka odvažují zkušené ruce přesná množství sušených květů, listů, kůry či mletého kořene a pečlivě mísí voňavou směs dvaceti bylin a koření – základ budoucího likéru, na závěr prohlídky si návštěvníci mohou odpočinout v muzejním baru

 

města

  • Mariánské Lázně – významné lázeňské město zasazené do krásné přírody, nachází se zde zpívající fontána, malá vysutá lanová dráha, konají se zde kulturní, společenské i sportovní akce, např.: koná se zde Chopinův festival Mariánské Lázně nebo se zde jezdí Plochá dráha
  • Karlovy Vary – nejvýznamnější lázně v České republice, navštěvované spoustou turistů ze zahraničí, kromě teplých léčivých pramenů jsou Karlovy Vary známé lázeňskými oplatkami, kamzíkem nad městem, minerální vodou Mattoni, bylinným likérem – Becherovkou, Moserovým křišťálem nebo Vřidlicovými růžemi a jinými upomínkovými předměty, které se vyrábějí z vřídlovce, vylučovaného z horkých Karlovarských pramenů, každoročně se tu koná spousta kulturně-společenských i sportovních akcí, tou nejvýznamnější je Mezinárodní filmový festival, v Karlových Varech je nejmenší mezinárodní letiště v ČR – Olšová Vrata s pravidelnými lety do Ruska a letními charterovými lety do Turecka
  • dalšími významnými městy v kraji jsou: Aš, Bečov nad Teplou, Boží Dar, Habartov, Horní Slavkov, Cheb, Chodov, Kraslice, Kynšperk nad Ohří, Nejdek, Ostrov, Rotava, Sokolov, Stráž nad Ohří

123 komentářů u „Turistické zajímavosti Karlovarského kraje “

  1. Pingback: cialis 20 mg sale
  2. Pingback: viagra drugstore
  3. Pingback: cheap viagra 100
  4. Pingback: define bactrim
  5. Pingback: k-9 gabapentin
  6. Pingback: tamoxifen usage
  7. Pingback: lisinopril crying
  8. Pingback: bactrim for staph
  9. Pingback: que es el flomax
  10. Pingback: celebrex 100 mg
  11. Pingback: actos acarbose
  12. Pingback: actos uspi
  13. Pingback: levitra online usa
  14. Pingback: sildenafil viagra
  15. Pingback: ivermectin 0.1 uk
  16. Pingback: trazodone dosing
  17. Pingback: keflex vs cipro

Komentáře nejsou povoleny.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.