Otázka: Venkovský cestovní ruch
Předmět: Cestovní ruch a hotelnictví
Přidal(a): Kristýna Koutníková
VENKOVSKÝ CESTOVNÍ RUCH
Zrychlování životního tempa, stres a další jevy soudobé civilizace vedou řadu lidí ke snaze trávit svůj volný čas ve venkovském prostředí =) venkovský cestovní ruch je formou CR, jejíž aktivity jsou spojeny s přírodou, krajinou a venkovským prostředím.
- V ČR je venkovská turistika zastoupena nejčastěji v podobě chataření a chalupaření.
- Typickými rysy venkovské turistiky je:
- ohleduplný vztah k přírodě a krajině, resp. krajina je turistickou atrakcí, o kterou se pečuje a která je dále zvelebována,
- decentralizované ubytování s omezenou ubytovací kapacitou, což umožňuje rozmělnit četnost turistů, a tak eliminovat negativní dopady, které s sebou nese ´´masová turistika´´,
- komorní téměř rodinné zázemí,
- pochopení pro individuální aktivity návštěvníků a turistů,
- zázemí v horských a podhorských oblastech, kde v symbióze se zemědělstvím představuje originální nabídku služeb cestovního ruchu, včetně poskytování čerstvých produktů hospodářství hostům.
- Součástí venkovského cestovního ruchu jsou (formy venkovské turistiky):
- AHROTURISMUS,
- EKOAGROTURISMUS,
- EKOTURISMUS (který, je také součástí přírodního cestovního ruch).
- Cílem venkovské turistiky je:
- stimulovat rozvoj dalších podnikatelských aktivit na venkově,
- omezit imigraci obyvatelstva do měst a stabilizovat venkovský prostor,
- respektovat přirozené přírodní prostředí, udržovat ho a rozvíjet,
- popularizovat místní krásy, zvláštnosti a tradice a přispívat k jejich udržení,
- vrátit člověka do přírody.
AGROTURISTIKA
- Jde o trávení volného času v typických venkovských podmínkách, někdy i o dovolenou spojenou s neplacenou prácí v zemědělství (která může být spojena s pokrytím části nákladů na pobyt), dále sem patří návštěvy vinařských sklípků spojené s prohlídkou vinic, výroby vína a degustací nebo projížďky na koních a péčí o ně.
- Smyslem je poznání venkova a života zemědělců, blízký kontakt se zvířaty, přírodou a obyvateli venkova, podílí se na udržování a rozšiřování kulturních a sociálních tradic.
- Agroturistika je dobrý zdroj příjmu pro oblasti bez kulturních památek (mimo folklór).
- Druhy agroturistiky:
- agroturistika na rodinné farmě = turisté se někdy zúčastňují i hospodářských prací jako je sušení sena, kopání brambor, sbírání jahod, atd.,
- agroturistika provozována zemědělskými podniky = turisté se zúčastňují atraktivních činností jako je myslivost, honba, jezdecká škola, rybolov, tedy činnosti přirozeně vyplývající ze zemědělského hospodaření a tradičního vztahu zemědělce k přírodě nebo na něj organicky navazují.
EKOAGROTURISTIKA
- Má shodné prvky jako agroturismus, ale provozuje se na ekologicky zaměřených farmách.
- Ekologická farma nepoužívá při pěstování rostlin a chovu zvířat žádné syntetické chemikálie, hnojiva, hormonální přípravky, umělá barviva či konzervační látky =) zvířata jsou chována přirozeným způsobem a krmena bez používání masokostních mouček.
EKOTURISMUS
- Forma cestovního ruchu, která zahrnuje putování přírodou a její pozorování, s ohledem na zachování přírodních zdrojů a kulturních zajímavostí pro příští generace.
- Hlavními principy ekoturistiky jsou minimalizace dopadů turistiky na životní prostředí a kulturní tradice obyvatel v navštívené oblasti.
- Důraz je kladen na úspory přírodních zdrojů a zapojení místních obyvatel do procesu ekoturistiky.