Základní nepodmíněný příjem – referát

 

Otázka: Základní nepodmíněný příjem

Předmět: Ekonomie a finance

Přidal(a): Terinka

 

AKTUALITA – ZPRÁVA Z TISKU:

„Základní nepodmíněný příjem, který před volbami chudým Italům slibovalo Hnutí pěti hvězd, bude zaveden postupně od ledna 2018 ve formě předplacené nákupní karty.“

 

ZÁKLADNÍ NEPODMÍNĚNÝ PŘÍJEM

Nejprve si definujme, co to vlastně znamená. Základní nepodmíněný příjem neboli UNIVERSAL BASIC INCOME (UBI) je dávka, kterou by stát vyplácel svým občanům ve stejné výši pro každého, bez ohledu na příjem či majetek, tedy pracujícím i nepracujícím stejně. Dávka by nahradila dnes existující složité systémy sociálního zabezpečení i důchody. Měla by přinést zjednodušení administrativy, snížení byrokracie a poskytnout základní živobytí bez výjimky každému, kdo pracuje, pracovat nemůže nebo pracovat nechce, ať už je dospělý, nebo je v důchodu, či je dítě nebo nezletilý.

Jakub Michálek z Pirátské strany zveřejnil tento názor: „Základní příjem je zatím jen experiment, který by ale mohl odbourat náklady na úředníky, zastropovat přebujelé sociální dávky a více motivovat k práci ty, kteří jsou na nich dnes závislí“. Konkrétně v Česku by se podle Michálka dalo uvažovat o částce někde nad životním minimem 3 410 korun a neměla by přesáhnout zhruba čtvrtinu průměrné mzdy, aby lidem zůstala motivace k práci.

Také ODS uvažovala o nepodmíněném příjmu v roce 2006 před volbami, prosazoval ho pak Vlastimil Tlustý  za vlády Mirka Topolánka, a to ve výši přibližně 6 000 korun. Tento příjem měl nahradit i důchody a všechny dávky, mimo invalidního důchodu. Stát by tím prý ve finále ušetřil. V Česku základní příjem podporuje mnoho jednotlivců, neziskových organizací (např. Alternativa zdola, ProAlt, Levá perspektiva, Pestrá zóna) a politických stran. Ve svém programu ho má Strana zelených, Komunistická strana Čech a Moravy, Česká pirátská strana, Strana demokratického socialismu, a také část České strany sociálně demokratické.

Debata o nepodmíněném příjmu probíhá v Evropské komisi EU v Junckerově iniciativě pojmenované Evropský pilíř sociálních práv. Zatím se ale za několik let nikam neprodebatovali. O stejnou věc usiluje i Evropský hospodářský a sociální výbor. Takzvaná Eurodividenda by prý měla stabilizovat ekonomiku všech členských států a omezovat migraci za prací. Ale zatím na to zřejmě nejsou peníze, protože na vyspělé státy poměrně skromná uvažovaná částka 1500 € by znamenala v celé Evropské unii ročně vydání 450 miliard €!

Nicméně tento systém už leckde ve světě spokojeně funguje. Nejdéle asi na Aljašce, kde stát všem svým občanům jednou ročně převádí na účty přes 2 000 dolarů z investičního fondu, do kterého plynou příjmy ze zdanění těžby nerostného bohatství, především ropy. Také členové amerického kmene Cherokee dostávají podobnou podporu ze zisků indiánského kasína.

Uplynulé dva roky se testovalo ve Finsku, nepodmíněný příjem dostávalo 2 000 nezaměstnaných občanů, a to 560 € měsíčně, což odpovídá 16% průměrné finské mzdy (ano, počítáte správně, ta je přibližně 88 000 Kč). Na tomto projektu se podílely čtyři univerzity a několik neziskových organizací, daňoví poplatníci tak prý za celý experiment zaplatili nejméně dvakrát tolik, než bylo přerozděleno a výsledky nejsou přesvědčivé.

V USA by tento nepodmíněný příjem podporovalo prý téměř 50% občanů, americký demokrat Andrew Young spojil svou prezidentskou kandidaturu pro rok 2020 s příslibem zavedení základního nepodmíněného příjmu 1000 dolarů měsíčně pro každého občana ve věku 18–64 let.

Dalším zastáncem je někdejší řecký ministr financí Varoufakis, který v duchu své neomarxistické filozofie tvrdí, že „právo na nicnedělání nesmí mít pouze bohatí, nýbrž také chudí“.

V minulosti se o vyplácení „občanské mzdy“ pokoušely vlády či organizace v Namibii, Íránu, Kanadě, Ugandě, Brazílii, Macau, Indii či Kambodži… V Austrálii funguje pouze pro domorodé Austrálce. V roce 2016 hlasovalo v referendu celé Švýcarsko o nepodmíněném příjmu ve výši 2500 franků (což je 61 000 korun), návrh nakonec neprošel. Někteří stoupenci základního příjmu se spojili do organizace Basic Income Earth Network (BIEN).

Podle filosofa Matta Zwolinského jsou argumenty pro základní nepodmíněný příjem především méně byrokracie, dále nižší výdaje, než vynakládá sociální stát na různé dávky, také omezení dobývání renty úředníky, méně ponižování žadatelů o dávky a dokonce i větší motivace pracovat, pokud dávky nebudou příliš vysoké. Podle ekonoma Tylera Cowena stojí proti nepodmíněnému příjmu zejména tyto argumenty: Dávat peníze za nic je nemorální. Není to fér. Nezaměstnanost se může zvýšit. Přiživí to odpor proti migrantům.

Pokud byste si chtěli přečíst více, v roce 2007 vyšla kniha Všeobecný základní příjem: Právo na lenost, nebo na přežití? autorů M. Hrubce, M. Brabce a P. Van Parijse.

A konečně k aktualitě z Itálie. Podmínky budou tak přísné, že se vlastně o nepodmíněný příjem úplně nejedná, spíš o dávku pro chudé. Nárok budou mít chudí Italové, žijící v zemi víc než deset let Dávka bude podmíněná povinností odpracovat osm hodin prospěšných prací týdně, průkazným hledáním zaměstnání a nutností přijmout jednu z prvních tří pracovních nabídek. „Dávka bude převedena na elektronickou kartu, kterou bude možné platit v italských obchodech,“ uvedl vicepremiér Di Maio. Italové by mohli dostávat až 780 eur měsíčně (20 139 korun). Kdo konkrétně bude mít na dávku nárok zatím nebylo přesně definováno, ale v italském rozpočtu je na tento účel vyhrazeno 10 miliard €! To jsem zvědavý, kde na to chce Itálie vzít…

 

Zdroje: 

https://ekonomika.idnes.cz/zakladni-nepodmineny-prijem-stockton-kapesne-f4c-/eko-zahranicni.aspx?c=A180710_115409_eko-zahranicni_are

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/penize-jen-tak-bez-prace-nepodmineny-zakladni-prijem/r~074e47ee4e0011e8a72bac1f6b220ee8/?redirected=1539020308

https://www.reflex.cz/clanek/komentare/83957/zakladni-nepodmineny-prijem-hodovani-nikdy-nekonci.html

http://institutvk.cz/clanky/1130.html

https://www.novinky.cz/ekonomika/470082-zaruceny-prijem-pro-vsechny-finsko-projekt-odpiskalo.html

https://www.bloomberg.com/view/articles/2016-10-27/my-second-thoughts-about-universal-basic-income

https://www.kurzy.cz/zpravy/416333-co-je-zakladni-nepodmineny-prijem-a-jak-by-vypadal-v-cr/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1kladn%C3%AD_nepodm%C3%ADn%C4%9Bn%C3%BD_p%C5%99%C3%ADjem

https://www.novinky.cz/ekonomika/484888-nepodmineny-prijem-chudi-v-italii-dostanou-predplacene-nakupni-karty.html

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!