Otázka: Zúčtovací vztahy v tuzemsku a zahraničí
Předmět: Účetnictví
Přidal(a): Monie
- charakteristika pojmu
V účtové osnově pro podnikatele je pro účtování o zúčtovacích vztazích vyhrazena 3. účtová třída. Soustřeďují se zde především účty, na nichž se zaznamenávají vztahy účetní jednotky k vnějšímu okolí v podobě pohledávek a závazků (pouze krátkodobých, ne dlouhodobých).
- účty 3. účtové třídy
Účtová skupina 31 – Pohledávky
Jsou zde účty z obchodních vztahů, a to krátkodobé i dlouhodobé (v analytické evidenci je nutno sledovat odděleně pohledávky do 1 roku a nad 1 rok). Rozhodnutí, zda se jedná o pohledávku dlouhodobou nebo krátkodobou, se provádí v okamžiku vzniku pohledávky. Při změně charakteru pohledávky se neprovádí přeúčtování mezi analytickými účty.
Výjimku ze zásady, že pohledávky se účtují ve 3. účtové třídě, tvoří tyto případy:
- zálohy zaplacené na pořízení dlouhodobého majetku se evidují na účtech 051, 052 – Poskytnuté zálohy na DHM a DNM,
- zálohy na zásoby se evidují v účtové skupině,
- dlouhodobé půjčky se evidují na účtech a 066 a 067.
Účtová skupina 32 – Závazky
V této účtové skupině jsou především účty pro krátkodobé závazky z obchodních vztahů, tedy krátkodobé závazky vůči dodavatelům. O závazcích dlouhodobých, nad 1 rok, se účtuje ve 4. účtové třídě.
Každá účetní jednotka musí mít přesnou evidenci o svých pohledávkách a závazcích. Proto vede k syntetickým účtům, na nichž tyto pohledávky a závazky sleduje, podrobnou analytickou evidenci. Většinou se zřizuje pro každého dlužníka a věřitele samostatní účet (konto), jehož zůstatek (saldo), udává výši pohledávky nebo dluhu. Soubor těchto analytických účtů nazýváme saldokonto.
Kromě pohledávek a závazků k obchodním partnerům (odběratelům a dodavatelům) jsou ve třetí třídě zúčtovací vztahy účetní jednotky k:
- zaměstnancům,
- institucím sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění,
- společníkům, členům družstev,
- finančním a jiným orgánům (finanční úřady, celnice, pojišťovny, finanční instituce i fyzické osoby).
- doklady a účtování
FAP za nákup zboží – cena bez daně 131/321
DPH 343/321
FAV za prodej zboží – cena bez daně 311/604
DPH 311/343
Výpis z BÚ – první splátka faktury za nákup zboží 321/221
Výpis z BÚ – úhrada faktury od odběratele v plné výši 221/311
VPD – druhá splátka faktura za nákup zboží 321/211
FAP za dodaný DHM 042/321
Zúčtování zálohy s fakturou 321/052
Doplatek rozdílu mezi fakturou a zálohou 321/221
- zásada zákazu kompenzace, přijaté a poskytnuté provozní zálohy
V účetnictví podnikatelského subjektu nelze v zásadě kompenzovat pohledávky a závazky. Vychází ze zákona o účetnictví. Výjimku tvoří pouze vzájemné vyrovnání pohledávek a závazků mezi dvěma stejnými subjekty, ve stejné měně a se splatností do 1 roku.
Přijaté provozní zálohy
Jelikož v účetnictví nelze kompenzovat pohledávky a závazky, je nutné jako závazky účtovat i přijaté zálohy od odběratelů.
Účtování záloh u NEPLÁTCE DPH
Přijatá platba se zachycuje na účtu 324 – Přijaté zálohy (na straně Dal jako vznik závazku), a to až do doby jejího zúčtování.
FAV je zaúčtována obvyklým způsobem, přičemž se převede přijatá záloha (zruší se) na straně MD 324. Rozdíl mezi přijatou zálohou a částkou faktury bude uhrazena odběratelem.
Přijatá záloha od odběratele 221/324
Zúčtování FA se zálohou 324/311
Úhrada rozdílu mezi zálohou a FA 221/311
Účtování přijatých záloh u PLÁTCE DPH
Podle zákona o DPH je plátce povinen přiznat daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění nebo ke dni přijetí platby, a to k tomu dni, který nastane dříve. Z toho vyplývá, že plátci DPH mají povinnost odvádět DPH i z přijatých záloh, přestože ještě nedošlo k uskutečnění
zdanitelného plnění. Do 15 dnů od přijetí platby se musí vystavit daňový doklad, na základě kterého si druhá strana odečte DPH.
Přijetí zálohy na prodej zboží – výpis z BÚ 221/324
Vystavení daňového dokladu na přijatou platbu 324/343
FAV odběrateli:
cena dodávky celkem bez daně 311/604
DPH z dodávky 311/343
odečet přijaté zálohy (bez daně) 311/324
odečet DPH ze zálohy 311/343
Poskytnuté provozní zálohy
Poskytnuté zálohy dodavatelům se evidují jako pohledávky vůči nim, a to až do doby splnění smluv z jejich strany.
Účtování poskytnutých záloh u NEPLÁTCE DPH
K zachycení poskytnutých záloh se používá účet 314 – Poskytnuté provozní zálohy (u záloh na zásoby se používá 15. účtová skupina).
Došlá faktura se zaúčtuje obvyklým způsobem, přičemž se musí zaúčtovat (zrušit) zaplacená záloha zápisem na straně dal 314 se soustavným zápisem na stranu Má dáti 321. Rozdíl mezi celkovou částkou faktury a zaplacenou zálohou se uhradí dodavateli.
Zaplacená provozní záloha odběrateli 314/221
Zúčtování zálohy s fakturou 321/314
Doplatek rozdílu mezi zálohou a fakturou 321/221
Účtování poskytnutých záloh u PLÁTCE DPH
1) Záloha bude poskytnuta v jiném měsíci, než bude uskutečněno zdanitelné plnění
Dodavatel bud povinen vystavit daňový doklad již na zaplacenou fakturu
Zaplacení zálohy 314/221
Přijetí daňového dokladu – DPH 343/314
FAP za provedené reklamní služby
cena služeb celkem bez daně 518/321
DPH z celkové hodnoty služeb 343/321
odečet ze zaplacené zálohy (bez daně) 314/321
odečet DPH ze zálohy 343/321
2) Záloha bude poskytnuta ve stejném měsíci, kdy bude uskutečněno zdanitelné plnění
Zaplacení zálohy 314/221
FAP za provedení reklamní služby
cena služeb celkem bez daně 518/321
DPH z celkové ceny služeb 343/321
odečet ze zaplacené zálohy 314/321
- zahraniční pohledávky
Při provádění zahraničně obchodních operací je třeba získat z účetnictví přehled o devizových pohledávkách vyjádřených v cizích měnách. Zákon o účetnictví vyžaduje účtování o těchto účetních případech jak v českých korunách, tak v cizích měnách.
Pro přepočet cizí měny na českou korunu může účetní jednotka používat:
- denních kurzů platných v den uskutečnění účetního případu (kurz dle ČNB),
- pevných kurzů stanovených k určitému datu po jí vymezené období. Pevný kurz může účetní jednotka měnit také v průběhu vymezeného období, vždy v případech vyhlášené devalvace nebo revalvace české koruny.
- kurzové rozdíly, účtování kurzových rozdílů
U pohledávek a závazků vyjádřených v cizích měnách v důsledku změny kurzu české koruny k jiným měnám vznikají kurzové rozdíly. Vznikají jednak při úhradě pohledávky (závazku), nebo na konci účetního období.
Kurzové rozdíly při úhradách zahraničních faktur
Při vzniku pohledávky nebo závazku dochází k přepočtu kurzem platný v den vzniku účetního případu. Úhrada v cizí měně je přepočtena kurzem platným v den platby. Vzniklý kurzový rozdíl se účtuje podle jeho povahy do finančních nákladů – 563, nebo do finančních výnosů – 663. Tyto rozdíly ovlivňují přímo hospodářský výsledek a jsou daňové účinné.
FAV za prodej zboží 311/604
Úhrada faktury 221/311
Vyúčtování kurzového rozdílu 563/311
Kurzové rozdíly u neuhrazených faktur při uzavírání účetních knih
Kurzové rozdíly vznikají také v případě, že zahraniční faktura nebyla uhrazena do dne roční uzávěrky. Pohledávky a závazky se přepočítávají na českou měnu k rozvahovému dni, ke kterému se sestavuje účetní závěrka, kurzem devizového trhu stanoveného ČNB. Rozdíl z přecenění těchto pohledávek a závazků se účtuje na účty 563 a 663.
FAP za nákup materiálu 111/321
Kurzový rozdíl ke dni 31. 12. 321/663
- daň z přidané hodnoty
DPH je jednou z nepřímých daní. Ty jsou charakteristické tím, že jsou placeny až v cenách nakupovaných výrobků a služeb konečným spotřebitelem.
Plátci DPH daň uplatní v daňovém přiznání jako nárok na odpočet vůči FÚ a naopak ze svých výrobků, prodeje zboží a poskytovaných služeb, tj. výstupů, jsou povinni vyměřit odběrateli DPH na vstupu a uvést ji v daňovém přiznání k DPH, jako daň na výstupu. V daňovém přiznání se potom zjistí porovnáním saní na vstupu a výstupu celková výše buď daňového závazku, nebo pohledávky (nadměrný odpočet) za zdaňovací období. Za nadměrný odpočet má plátce nárok na jeho vrácení do 30 dnů.
Pravidla pro účtování DPH
- Účtovat podle daňových dokladů
Daňový doklad musí obsahovat označení osoby, která uskutečňuje plnění a osoby, pro kterou se plnění uskutečňuje. Dále rozsah a předmět plnění, den vystavení daňového dokladu, den uskutečnění nebo přijetí platby, jednotkovou cenu bez daně, základ daně, sazbu daně a výši daně.
V případě, že cena vč. daně nepřesahuje 10 000 Kč, je možno vystavit zjednodušený daňový doklad.
- Nárok na odpočet – na vrub 343 se souvztažným zápisem ve prospěch účtů 3. účetní třídy, u nákupu v hotovosti ve prospěch 211.
- Daňová povinnost – ve prospěch 343 se souvztažným zápisem na účet 311, nebo jiných pohledávek, 211.
- Odvod DPH FÚ 343/221, vrácení nadměrného odpočtu 221/343.
- clo
V případě dodavatelsko-odběratelských vztahů v zemích mimo EU, vyúčtovává clo příslušný celní orgán, což účetní jednotka eviduje na účtu 379 – Jiné závazky (závazek vůči celnímu úřadu). Clo je součástí ceny pořízených zásob.
111/379
- samovyměření DPH
Společnost z členského státu EU, dodávají české společnosti materiál (zboží), nebude tento materiál zdaňovat daní z přidané hodnoty na výstupu, pokud ji česká firma sdělí svoje daňové identifikační číslo (DIČ).
Česká firma (kupující) si sama vypočte DPH z přijaté dodávky materiálu a má povinnost tuto vypočtenou daň odvést finančnímu úřadu. 349/343
Tato povinnost přiznat daň se označuje jako přidanění nebo samovyměření.
V případě, že má česká firma i od prodávajícího daňový doklad (fakturu) bude mít nárok na odpočet daně. 343/349
FAP od německého dodavatele 111/321
výpočet povinnosti přiznat daň 349/343
nárok na odpočet 343/349
- závazky v EU
Faktura od zahraničního dodavatele je účtována obdobně jako faktura od českého dodavatele, pouze s tím rozdílem, že částka bude zpravidla v zahraniční měně (euro) a česká účetní jednotka je musí přepočítat na české koruny.